Choď na obsah Choď na menu
 


Aké výhody by ste ako darcovia krvi očakávali?

Mesanger  napísal/a
22.02.2008, 17:11

Čo si myslíte odporúčaní rady Európy poďla ktorého by bezpríspevkový darca krvi nemal ma´t žiadeň finančný profit z darovania. Alebo by mal mať nárok na nejáký príspevok na lepšiu stravu, nie len gastrolístok, respektíve na odpočitateľnú položku z daňe, ako to bolo voľakedy. Respektíve by mal mať zabezpečenú lepšiu zdravotnú starostlivosť.
Myslíte si že odporúčanie rady Európy je v tomto smere nedomyslené?

Poznámka: Pred prijatím tohto opatrenia to bolo nasledovné:
Mohol si si odpočitať 2000 korún so základu daňe.
Mal si nárok na deň voľná.
Mohol si pol roka cestovať zadarmo v Bratislavsej MHD.Teraz :
Dostaneš 60 korunový gastrolístok
Máš nárok len na čas nevyhnutný na odber
Dostaneš vitamíny, len ak si poistený v určitých typoch zravotných poistení.
Preplatenie cestovného, ktoré súvisi z darovaním krvi

Mesanger  napísal/a
22.02.2008, 17:16

Podľa mna ječ legislatívny zásah Európy v tomto smere nedomyslený, preto že nesľňa zásady dobrovoľníckej práce a to oblasti tej že keď niečkto robí nejakú dobrovoľnícku činnosť mal by mať preplatené aspoň náklady tým spojené a to tak pri darovaní krvi nie je. Za gastrolístok v hodnote 60 Sk si v Bratislave nekúpite úplny obed (polievka + hlavne jedlo) nie ešte vitamíny a iné výživné látky ktoré ste ešte stratily takisto pokiaľ ste zamesnaní nemate nárok na celý deň voľna
a pri strate 400 respektíve 500 ml krvi. je vykonávanie náročnej fyzickej a psychyckej práce spomalené a vprípade niektorých zodpovedných úloh nemožne. Tvrdenie že je na zamsnávateľovi či poskytne voľno alebo nie je vlasné diskríminácia, lebo na vyšších postoch si to dovoliť môžu na nižšších nie (ministri poslanci) ani čas na nevyhnutné dobu potrebnú na odber nie je štastné riešenie, lebo mnohí zamesnavátelia to neuznávajú takisto ani tí čo potrebujú krv ju nedostanú zadarmo (náklady zo zaobstarávním krvi, s reklamou, manažmentom transfúzieka pod ), ktoré môžu byť aj neopodstatnené. paradoxom je že poľa tohto zákona sa musí zachovať anonimita darcu a aj príjemcu. Takže ani neviete, komu ste vlastne darovali krv, pokiaĺ neudáte špecifickú skupinu alebo človeka, ktorému chcete krv darovať.
Tak že vlastne darca krvi, nie je nejako spoločenský ocenený, ide pod vlastné náklady
čo sa prejavuje stracaním darcov v strednom veku darcov v strednom veku. najviac darcov je študentov, čo však je pre spoločnosť nepostačujúce

Nataša  napísal/a
23.02.2008, 11:19

No ja neviem...veď ide bezplatné darcovstvo krvi. No a na Slovensku môžeme byť radi, že vôbec niečo darca dostane. A ja mám takú skúsenosť, že preplácajú cestovné, ak nie ste priamo odtiaľ. A doteraz mi ospravedlnenka platila celý deň. Ale zrejme je to preto, že sa to týka školy a nie zamestnania. V podstate mi však takéto podmienky nevadia, ide predsa o to niekomu pomôcť... No a keď človek nemá nejaké výhody, tak nepomôže? Hovorí vám niečo prosociálne správanie?

Mesanger  napísal/a
23.02.2008, 18:07

To nie je o tom či človek pomôže alebo nepomôže?To ide o celkovú starostlivosť štátu o darcov. a pohľad Európy na dobrovoľné darcovstvo. nikto nejde na transfúzku kôli výhodám, ale nejakú lepšiu zdravotnú starostlivot by darca mohol mať či nie?

 

 

Zuzana  napísal/a
27.02.2008, 14:15

Nechodím darovať krv preto aby som mala deň voľna alebo pre nečo podobné...Proste chcem pomôcť...To je ako keď niekomu povem Viem že mám tvoju krvnú skupinu ale kým nedostanem toto a tamto dovtedy ti ju nedarujem...Ja som spokojná keď odchádzam z transfúzky a mám o pol litríka v krvi menej a viem že niekomu to možno zachráni kožu...

Pavol  napísal/a
02.03.2008, 18:28

Určité výhody by darcovia krvi mali mať. Ja osobne som za tie staré, čo kedysi boli a boli nezmyselne zrušené.

- 24h pracovné voľno (ktoré je dané aj v tomto zákone, ale nie je implicitne dané, ale zasa jeho výška môže byť až 96h.)
- daňové zvýhodnenie
- prednostné ošetrenie a výhody v zdravotnej starostlivosti
- zľavy v MHD (viac, než 50% z ceny, nie zľavnený lístok pre batožinu - ved je to hanba)

Samozrejme by bolo dobré (už konečne) vyriešiť stravovanie spojené z darcovstvom krvi, pretože naozaj za 60,- stravný lístok si toho veľa nekúpite a teda sa nenasýtite (teda ak máte hlad po darovaní krvi ako ja).


-
niektoré zdravotné poisťovne síce dávajú darcom vitamíny a malé zľavy, ale to je ešte nič v porovnaní napr. len z Českou republikou.

Darcovstvo krvi musí byť dobrovoľné a nezištné, ale aj napriek tomu je to pomoc v občianskom (spoločenskom) význame a preto by si mala spoločnosť vážiť a zlepšovať postavenie darcov krvi.