Choď na obsah Choď na menu
 


Veriť rečiam o nákaze???

Katarína
12.06.2008, 12:31

Nedávno som chcela zobrať kamarátku na prvý odber, keďže chodím pravidelne, ale ona ma odmietla s tým, že pôjde až keď bude mať istotu, že sa nenakazí HIV.Pretože vraj pozná takého človeka , ktorý sa nakazil pri darovaní. Stalo sa to vraj v Nemecku. Ja si myslím , že je to absurdné. A ten človek sa mohom nakaziť kdekoľvek.. No ju už asi nepresvedším.

 

Mesanger Krvinka
12.06.2008, 14:33

Že darca nakazí niekoho HIV to je skvôr prípustné, pretože účinnosť testov HIV nie je 100 %.
A vždy je možné riziko infekcie, ktorú testy nezachytia. Zaujímavosťou je že sa tieto testy na HIV robia iba raz. A ako chemik viem, že žiadeň analytický test nie je 100%. Transfúzky sa skôr spoliehajú na dotazník a skôr štatistickú tradíciu že by ten údaj že by takáto krv bola nakazená je veľmi nízky.
A že darca bude nakazený HIV to je veľmi malá pravdepodobnosť pretože sa používajú jednorazové materiály. Že sa takéto prípady vyskytli tak to je možné z dôvodu, že tieto hygienické podmienky neboli dodržané. Skôr si myslím že je to médiami nafúknuté. Nepočul som že by sa u nás na Slovensku bol taký prípad stal. A čo sa týka nakazenia HIV to by sme museli odmietnuť každý pohlavný styk, pretože riziko infekcie pri pohlavnom styku je omnoho vyššie. Nemohli by sme dokonca navštíviť ani zubára, pretože aj tam nám hrozí že poranením prstom sa nám chytí ďasna.
Je zrejme že vždycky nám hrozí nejaké nebezpečenstvo, i keď je veeeeeľmi maličké, ale bolo by absurdné nechať niekoho zomrieť len aby sme sa mi náhodou nenakazili.

 

 

Juraj
12.06.2008, 14:40

azda len doplnim, ze mam omnoho vacsiu hrozu, z toho, cim vsetkym sa nakazim, ked idem vo vlaku na toaletu. a to som chlapec!

Jana  
13.06.2008, 13:57

Inak je dobré ak v dotazníku odpovedáte pravdivo...a nejdede pod zámienkou, aspoň zistím či som alebo nie som HIV pozit., vírus sa v krvi nedá dokázať... myslím, že dokonca až 3 mesiace po nakazení...

Martin
13.06.2008, 14:19

to nejde o to či odpoviete pravdivo alebo nepravdivo?
pretože vy ani o chorobe vedieť nemusíte. typickým príkladom je alergia napr. vy môžete byť alergický na určitý druh alergénu o korom ani nevite lebo dosial sa Vám neprejavil.
Tak je to aj s mnohými ďaľšími ochoreniami. Podĺa mna je dotazník príliš dlhý a mal by sa zostručniť na podstatné otázky. Nie skúmať chorobopis siedmich generácijí.

Katarína
13.06.2008, 17:04

MR. Krvinka povedal, že na slovensku niesu prípady.. nieje to síce HIV ale je pár ľudí ktorí sa už X rokov súdia, pretože boli nakazení hepatitídov.. ale je pravda, že to bolo fakt dávno

Pavol
13.06.2008, 18:16

Mesanger krvinka má pravdu, až na to že na slovensku resp. v československu boli ľudia, ktorý sa nakazili tzv. žltačkou a aj sa stále súdia. Problémom vtedajška avšak bol nesterilný materiál, viacnásobné použite ihiel a pod. Transfuziológia bola vtedy prakticky ešte len v plienkach. A ešte sa mýliš Mesanger v tom, že sa testu je krv len raz na prítomnosť HIV. Testuje sa stále avšak schopnosť, týmito testami odhaliť HIV je najskôr 6 mesiacov od doby nakazenia.

Dnes je takmer vylúčené aby sa niekto s darcov krvi nakazil akoukoľvek nebezpečnou alebo menej nebezpečnou chorobou alebo ochorení. Naozaj je viac pravdepodobné, že darca ohrozí príjemcu ak úmyselne alebo neúmyselne neuvedie niektoré údaje v dotazníku alebo neoznámi doktorovi na transfuzke.

Možno sa tvoja kamarátka veľmi bojí skôr než by išla darovať krv. V novodobej transfuziologii sa nestal ani jeden prípad nakazenia sa pri darovaní krvi.

Mesanger  
13.06.2008, 18:36

Tým že sa krv testuje len raz som myslel to, že sa po odbere otestuje prítomnosť HIV a že sa testuje len raz nerobia sa kontrolné merania.

 Juraj napísal/a
13.06.2008, 18:52

zhrnme to tak, zeclovek ma asi jedinu sancu sa pri darovani nakazit, ak je niekto chory v cakarni, tot vsio.

Pavol
14.06.2008, 00:21

Áno, Mesanger tak potom máš pravdu. Ale zase sa robia, keď znovu prídeš darovať krv, preto častí, resp. pravidelní darcovia krvi sú oveľa viac vítaní ako občasní...

Alena
15.06.2008, 09:22

Takéto prípady -prenos HIV transfúziou- sa naozaj stali a ak sa nemýlim, lebo teraz to píšem z hlavy, tak sa stali kedysi v osemdesiatych rokoch, keď sa toho o HIV veľa nevedelo. A HIV vírusom sa nakazili PRÍJEMCOVIA krvi, nie darcovia.
Neboj, všetko čo sa používa na transfúziu je jednorazové a sterilné, takže ako darcovi Ti (kamarátke) absolútne nehrozí nič iné ako by Ti hrozilo v príade že Ti odoberajú krv napr. na testy.