Choď na obsah Choď na menu
 


Ako to vlastne je?

Terka Králiková
04.02.2008, 00:06

Všetkým nám bolo zrejme hovorené, že nula je univerzálny darca. Ale je to v skutočnosti tak? Nula(ako príklad) však obsahuje aglutiníny proti A aj B. Ako teda môžme dať niekmu s Bčkom nulku? nNezrazí sa práve ona?
Chápete ma, prosím? A objasníte mi to?

Zuzana 
04.02.2008, 21:49

Ahoj tak ja neviem ako to je ja mam nulku ale vraj je to tak ze 0 sa moze dat hocikomu a preco to je tak to teda neviem asi obsahuje nieco co je v A a B no neviem ti odpovedať prepač

Terka
04.02.2008, 22:58

Ďakujem Ti za odpoveď, aj keď som stále mierne zmätená.
Ide o to, že nulka nemá žiadne aglutinogény, zatiaľ čo Ačko má A a Bčko B. ALE zato má anti A aj antiB aglutiníny. AčkoantiB a Bčko antiA aglutinín. No a preto myslím, že ak dáme niekomu, kto má Ačko nulku, ačku by sa síce nulka páčila, lebo nemá aglutinogény, ale nulke sa nebude páčiť Ačko a zrazí sa. Je to tak? Prosím, nájde sa niekto kto mi povie či je to tak ako myslím???

Tomáš
05.02.2008, 07:26

ja len viem, ze ak si ten tvoj posledny prispevok cital bud ookolo polnoci, ked je clovek unaveny alebo rano pred skuskou vypatlany ako ja :-D, tak tomu zrejme nepochopil ale iste ti to niekto objasni :)

 

 

Magdi
05.02.2008, 16:56

No, takze je to takto....
krvna skupina 0 je univerzalny darca ERYTROCYTOV, pretoze tie na svojom povrchu nemaju ziadne aglutinogeny.
Skupina AB je univerzalny darca PLAZMY, lebo sa v nej nenachadzaju ziadne protilatky, teda aglutininy.

V dnesnej dobre sa uz nedava pacientom plna krv, ale vacsinou ery masa (teda len erytrocyty) alebo potom lne plazma.

pochopeno? :)

Terka
05.02.2008, 23:12

ĎAKUJEEEEEEEM!!!!! VEĽMI KRÁSNE!!;)

Jozef
06.02.2008, 08:17

Ako krasne vysvetlene :-)

Magdi
07.02.2008, 08:14

:)
Aj nabuduce

Alena
20.02.2008, 22:27

To by už musela byť zúfalá nutnosť, aby použili univerzálneho darcu. Dnes už sa celá krv takmer nepoužíva, používajú sa buď časti alebo dokonca náhrady krvi.
Ak je nutné ju použiť, snažia sa nájsť darcu s rovnakou skupinou a niekedy, pri opakovanom darcovstve, aj podskupinami. Ak by si aj podala celú krv s nekompatibilnou plazmou (napr. B-čku skupinu 0), týchto aglutinínov je v nej dostatočne málo na to, aby sa telo so zrazenými krvinkami vysporiadalo. V opačnom prípade telo zmobilizuje protilátky - aglutiníny - a teda ich bude nakoniec v mieste prieniku a všade tam, kam sa cudzie krvinky dostanú, omnoho viac. Aglutiníny cudzie erytrocyty zrazia a nasleduje upchatie kapilár, ktorého výsledkom sú úmrtia pre zámenu krvi.
Krv má ale kikilión zložiek, takže vždy! je to lotéria, aj keď nájdu úplne pasujúceho darcu a príjemcu. Preto sa najprv robí skúška na slkíčku, či sa nezrazia, potom pustia pomaly trochu krvi príjemcovi, či nenastane reakcia, a po darovaní je príjemca ešte 24 hodín sledovaný. V urgentných prípadoch sa preto najskôr použijú tzv. expandéry plazmy, ktoré zväčšia objem tekutiny v obehu, ale nie sú krv.